1944 nyara
Sorsdöntő találkozás Hermann Heine Goldstine-nel
Abeerdeni vonatállomás
Sorsdöntő találkozás Hermann Heine Goldstine-nel az abeerdeni vonatállomáson! Mesélt nekem arról, hogy a Pennsylvaniai Egyetemen a komputer építésével foglalkoznak. Ez egy olyan elektromos gép, ami másodpercenként 300 szorzást képes elvégezni! Őrületes! Megváltozott minden, a számítógép érdekel főleg. Felépítettük az ENIAC-ot, s már tervezzük az új számítógépet, az EDVAC-ot is. Ehhez elkészítettem a „First draft of a report on the Edvac” című EDVAC leírást. Ebben foglaltam össze a modern számítógépek ismérveit, így a tárolt programozás elvét is.
- Legyen teljesen elektronikus, soros működésű. A gép egyszerre egy műveletet hajt végre, de azt igen gyorsan.
- Használjon kettes számrendszert. Elektronikusan ezt sokkal könnyebb megvalósítani: van áram (1), nincs áram (0). Ez a számolási műveletek jelentősen leegyszerűsítette a számítógép számára, nő a sebesség, csökken a tárolási igény.
- Használjon belső memóriát. A számítógép gyors működése következtében nincs értelme annak, hogy minden egyes lépés után emberi beavatkozás történjen a számítás menetében. A belső memóriában a részeredmények tárolhatók, és így a gép egy bizonyos műveletsorozatot automatikusan el tud végezni.
- Tárolt program elve. Talán a legjelentősebb lépés. A számítások menetére vonatkozó utasítások kifejezhetők számmal, azaz adatként kezelhetők. Így ezek éppúgy a belső memóriában tárolhatók, mint bármilyen más adat. Azáltal, hogy a számítógép belső memóriájában utasításokat tárolhat, a számítógép önállóan képes dolgozni, mivel mindegyik lépés után memóriája utasítja a további teendőkre anélkül, hogy emberi beavatkozásra kellene várnia. Az ilyen utasításrendszert ma programnak hívjuk.
- Legyen univerzális a gép. A számítógép különféle feladatainak elvégzésére nem kell speciális gépeket készíteni.